W dzisiejszym poradniku pokarzemy ci jak uchronić się przed wyłudzeniem online jak i w realu kiedy zgubimy dowód osobisty.

Sposób pierwszy na zabezpieczenie dowodu osobistego :

Jak np. zgubisz dowód osobisty czy to na urlopie , czy w sklepie przy kasie. Wejdź na stronę BIK i aktywuj za darmo pakiet zastrzeganie dowodu osobistego. Jest to funkcja która informuje wszystkie banki w Polsce jak i inne placówki np Pocztę ,Operatorów telefonii komórkowej itp. o zgubieniu dokumentu. Zobacz przy okazji co to jest BIK?

Sposób drugi na zabezpieczenie dowodu osobistego:

Większość stron np Facebook , Strony pożyczkowe domagają się potwierdzenia tożsamości za pomocą skanu dowodu osobistego jak podejrzewają nas o założenie fałszywego konta. Jak zabezpieczy taki skan aby móc dalej swobodnie korzystać z usług . Pokarzemy ci dzisiaj prosto metodę ,która uchroni cie przed wyłudzeniem.

Większość ludzi wysłało by taki skan dowodu.

Nieprawidłowy wysłany skan

Oczywiście jakby to był prawdziwy skan dowód to dane osobowe by były widoczne. W nie powołanych rekach jest to niebezpieczne dla nas ,dlatego warto poświeci około 5 min i zrobić coś takiego :

prawidłowo wysłany skan

Do naszego skanu dokumentu dodajemy znak wodny :

1.Date kiedy został wysłany

2. Gdzie został wysłany np nazwa strony ,albo firmy

3. Krótko opisać np. skan dowód przód ,skan dowód tył

Takie dodatkowe informacje dodajemy tak aby nie zasłaniały informacji np pesel czy numeru seryjnego ale chroniły nas przed oszustwem.

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ !!!